Πολιτιστικό Πρόγραμμα «Σύγχρονοι Αιγειράτες κεραμείς αναζητούν την τέχνη των προγόνων τους»

Το Γενικό Λύκειο Αιγείρας για το σχολικό έτος 2021-2022 συμμετέχει σε προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων και συγκεκριμένα σε Πολιτιστικό Πρόγραμμα με τίτλο «Σύγχρονοι Αιγειράτες κεραμείς αναζητούν την τέχνη των προγόνων τους».

Το πρόγραμμα εντάσσεται στο Τοπικό Θεματικό Δίκτυο Σχολείων για την κεραμική τέχνη με τίτλο «Χώμα – Νερό – Φωτιά: αναζητώντας την τέχνη της γης από τη φύση στη χρήση και από τη χρήση στο Μουσείο» που συνδιοργανώνουν Το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας Πανεπιστημίου Πατρών με τη Δ.Π.Ε. Αχαΐας/Πολιτιστικά Θέματα, τη Δ.Δ.Ε. Αχαΐας/Πολιτιστικά Θέματα, την KERAMOS”: Center for the Research of Archaeological Materials, on- or off- site του Τμήματος Γεωλογίας ΠΠ, το Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών και την Ένωση Εικαστικών Πάτρας για το σχολικό/ακαδημαϊκό έτος 2021-2022.

Το πρόγραμμα συντονίζει η κα Αργυροπούλου Μαρία, φιλόλογος του σχολείου μας, από τον Ιανουάριο του 2022 έως και τον Μάιο του 2022, με την συμμετοχή των 23 μαθητών (5 αγόρια και 18 κορίτσια) της Β΄ Λυκείου.