Διδακτική επίσκεψη στο ιστορικό καταφύγιο της Πάτρας

Με αφορμή τις εκδηλώσεις που διοργάνωσε ο Δήμος Πατρέων για τη συμπλήρωση 77 χρόνων της απελευθέρωσης της Πάτρας από τα ναζιστικά στρατεύματα κατοχής και στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης του Γενικού Λυκείου Αιγείρας, στις 26 Νοεμβρίου 2021, πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο ιστορικό καταφύγιο της Πάτρας που βρίσκεται κάτω από την πλατεία των Υψηλών Αλωνίων.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στον ιστορικό χώρο του καταφυγίου όπου φιλοξενείται έκθεση αρχειακού και φωτογραφικού υλικού, μέσα από το οποίο αναδεικνύονται στιγμές από τον βομβαρδισμό της πόλης της Πάτρας κατά την έναρξη του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου, την κατοχή και την απελευθέρωση από τα ναζιστικά στρατεύματα.

Μετά το πέρας της ξενάγησης στο ιστορικό καταφύγιο της Πάτρας, ακολούθησε περιήγηση των μαθητών και μαθητριών στην πόλη της Πάτρας από τους συνοδούς καθηγητές του σχολείου μας κα. Σπανού Αθηνά και κα. Σπανού Αρετή.