Δράση αλληλεγγύης για «Το Χαμόγελο του Παιδιού» 2022-2023

Συνεπείς στο ραντεβού τους από το 2013 και στα πλαίσια των πολλαπλών κοινωνικών δράσεων, το Γενικό Λύκειο Αιγείρας και το Γυμνάσιο Αιγείρας, ανταποκρίθηκαν θετικά στην πρόσκληση του εθελοντικού οργανισμού για τα παιδιά «Το Χαμόγελο του Παιδιού», να προσφέρουν τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης τα οποία θα καλύψουν τις ανάγκες των μικρών παιδιών που διαμένουν στο Σπίτι τους στην Τέμενη του Αιγίου.

Έτσι οι μαθητές/τριες και οι σύλλογοι διδασκόντων των δύο σχολείων, με την υποστήριξη των διευθυντών του Γενικού Λυκείου Αιγείρας κ.Παναγιωτακόπουλου Ανδρέα και του Γυμνασίου Αιγείρας κ.Νικολακόπουλου Γεώργιου, με μία πρωτοφανή πράξη αλληλεγγύης και ευαισθητοποίησης στην κοινωνική προσφορά, στη συμμετοχή, στην συνεργασία και την αλληλεγγύη, οργάνωσαν με ιδιαίτερη προθυμία τη συγκέντρωση των τροφίμων και των ειδών πρώτης ανάγκης.

Στις 12 Δεκεμβρίου 2022, με μία σεμνή τελετή, παρουσία των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των διευθυντών των δύο σχολείων παραδόθηκαν στον εκπρόσωπο του «Το Χαμόγελο του Παιδιού» τα τρόφιμα και τα είδη πρώτης ανάγκης που συγκέντρώθηκαν μαζί με τα συναισθήματά τους, την αγάπη, την τρυφερότητα, την αλληλεγγύη για τα παιδιά που είναι μόνα τους, αλλά και το χαμόγελό τους, με την ευχή και τη βεβαιότητα ότι όλα θα είναι χρήσιμα και ότι θα ΄ρθουν καλύτερες μέρες και για τα παιδάκια αυτά που προστατεύει «Το Χαμόγελο του Παιδιού».

Την όλη προσπάθεια για τη συγκέντρωση των ειδών ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί:

• κα. Σπανού Αθηνά του Γενικού Λυκείου Αιγείρας
  • κα. Χάνου Αποστολία του Γενικού Λυκείου Αιγείρας
  • κ. Χαβαριώτης Γεώργιος του Γενικού Λυκείου Αιγείρας
  • ο σύλλογος διδασκόντων του Γυμνασίου Αιγείρας

και τα 15μελή μαθητικά συμβούλια του Γενικού Λυκείου Αιγείρας και του Γυμνασίου Αιγείρας.

Ο διευθυντής του Γενικού Λυκείου Αιγείρας κ.Παναγιωτακόπουλος Ανδρέας και ο διευθυντής του Γυμνασίου Αιγείρας κ.Νικολακόπουλος Γεώργιος, ευχαριστούν θερμά τους μαθητές/-τριες, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς γι΄ αυτή την προσφορά αγάπης και αλληλεγγύης προς «Το Χαμόγελο του Παιδιού».