Ολυμπιακή Παιδεία – Ολυμπιακή Εβδομάδα στo Γενικό Λύκειο Αιγείρας

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία» για το σχολικό έτος 2021-2022 υλοποιήθηκε από τις 16 έως τις 20 Μαΐου 2022.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε ένα σύνολο δράσεων με σκοπό να αναδείξουν τη μορφωτική και εκπαιδευτική αξία των Ολυμπιακών Αγώνων.

Οι δράσεις αφορούσαν την απόκτηση γνώσης, αθλητικών και κοινωνικών δεξιοτήτων και αξιών, συνδυάζοντας την αρχαία και σύγχρονη ιστορία των Αγώνων με την εκμάθηση δεξιοτήτων σχετικών με την ένταξη των μαθητών/τριων στο σχολικό κοινωνικό περιβάλλον, όπως:

• να ευαισθητοποιηθούν σε αξίες, όπως η φιλία, ο σεβασμός στη διαφορετικότητα, ο εθελοντισμός και η αλληλεγγύη,
  • να γνωρίσουν την ιστορία και το πνεύμα των Αρχαίων Ολυμπιακών Αγώνων,
  • να ενημερωθούν για θέματα που σχετίζονται με τους Σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες και του Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004,
  • να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν με τα Ολυμπιακά ιδεώδη και με τα ηθικά ζητήματα που σχετίζονται με τον αθλητισμό και τους Ολυμπιακούς Αγώνες,
  • να κατανοήσουν θέματα που σχετίζονται με τα ανθρώπινα δικαιώματα,
  • να εξοικειωθούν με τις αρχές της δημοκρατίας,
  • να κατανοήσουν και να προσεγγίσουν τις έννοιες του εθελοντισμού, της διαφορετικότητας και της κοινωνικής ευθύνης,
  • να κατανοήσουν υψηλά ιδανικά όπως η ειρήνη,
  • να αποκτήσουν εμπειρίες και γνώσεις σχετικά με τις ευεργετικές επιδράσεις της άσκησης στην υγεία.

Το πρόγραμμα «Ολυμπιακή εβδομάδα στα σχολεία» υλοποιήθηκε από την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία (ΕΘΝΟΑ), σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής του ΥΠΑΙΘ.

Το Γενικό Λύκειο Αιγείρας συμμετείχε στην 2η Ολυμπιακή Εβδομάδα με τη συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών της Α΄ Λυκείου. Συγκεκριμένα δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να παρακολούθησαν στις 19 Μαΐου 2022, τη δράση «Αρχαίοι Ολυμπιακοί Αγώνες» που περιλάμβανε ζωντανή σύνδεση με το Ολυμπιακό Μουσείο της Αθήνας και ψηφιακή ξενάγηση στο χώρο και τα εκθέματα του Μουσείου.