Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

Στις 30 Σεπτεμβρίου 2022 γιορτάσαμε την 9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022 και συμμετείχαμε στην Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού μεταδίδοντας το κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ».

Οι μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου μας με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού φυσικής αγωγής κ. Σπανού Γεώργιου και σε συνεργασία με εκπαιδευτικούς άλλων ειδικοτήτων, γιόρτασαν, μέσα από συνδυαστικές αθλητικές, περιβαλλοντικές, καλλιτεχνικές και εκπαιδευτικές δράσεις, τη χαρά της άθλησης!

Ήταν μια ημέρα αφιερωμένη στα οφέλη της άσκησης, στα αθλητικά ιδεώδη και στην ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας των παιδιών μέσα στο σύγχρονο ελληνικό σχολείο, το σχολείο των δεξιοτήτων, των εκπαιδευτικών καινοτομιών και των παιδαγωγικών μεταρρυθμίσεων.

Γιορτάζουμε, κάθε χρόνο, την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, γιορτάζουμε, κάθε μέρα, την αγάπη για την άθληση, την υγεία, τη ζωή!