Πενθήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στα Ιωάννινα

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης του Γενικού Λυκείου Αιγείρας με συνοδούς την κα. Σπανού Αθηνά και την κα. Χάνου Αποστολία, το χρονικό διάστημα από 14 έως και 18 Δεκεμβρίου 2021, πραγματοποίησαν την πενθήμερη εκδρομή τους με προορισμό τα Ιωάννινα και τα Τρίκαλα.

Ο σκοπός και η επιλογή του τόπου προορισμού της εκδρομής ήταν για να γνωρίσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες το κυριότερο αξιοθέατο της πόλης των Ιωαννίνων και της γύρω περιοχής όπως το Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων Βρέλλη, το Κάστρο, το σπίτι του Αλή Πασά στο νησάκι της λίμνης Παμβώτιδας, το σπήλαιο Περάματος αλλά και τον χριστουγεννιάτικο προορισμό, τον Μύλο των Ξωτικών στη γραφική πόλη των Τρικάλων.

Επίσης ενδιάμεσες επισκέψεις πραγματοποιήθηκαν στο Μέτσοβο, στον αρχαιολογικό χώρο της Δωδώνης και στην Άρτα με επίσκεψη στο γεφύρι της Άρτας.