Πολυήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στη Βουλγαρία

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης του Γενικού Λυκείου Αιγείρας σε σύμπραξη με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄τάξης του Γενικού Λυκείου Ακράτας και με συνοδούς τον Διευθυντή του Γενικού Λυκείου Αιγείρας κ. Παναγιωτακόπουλο Ανδρέα την κα. Αργυροπούλου Μαρία και την κα. Σπανού Αθηνά, το χρονικό διάστημα από 12 έως και 17 Δεκεμβρίου 2022, πραγματοποίησαν την πολυήμερη εκδρομή τους με προορισμό τη Βουλγαρία (Μπάνσκο – Σόφια – Φιλιππούπολη).

Ο σκοπός και η επιλογή του τόπου προορισμού της εκδρομής ήταν για να γνωρίσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες τα κυριότερα αξιοθέατα της πόλης Μπάνσκο και της γύρω περιοχής όπως το μοναστήρι της Ρίλα και τα κυριότερα αξιοθέατα της Σόφιας και της Φιλιππούπολης.

Επίσης ενδιάμεσες επισκέψεις πραγματοποιήθηκαν στα Ιωάννινα και στη Θεσσαλονίκη.